• Call : 347-855-6717

Confused by Common Core? We make it easy.

Between the rolling out of the Math and ELA Common Core Learning Standards and increasing class sizes, we recognize that families are overwhelmed. Many children are finding themselves struggling to keep up with the standards set before them, and many parents are feeling frustrated with homework and test prep. We want to be a part of the solution.

Common Core Tutoring for Grades 1-8

By working through the key skills, strategies, and study habits demanded by Common Core Math & ELA, our team helps each student shine their brightest. Our tutors work from your home and around your schedule, allowing us maximize a comfortable one-to-one learning environment. 

By exploring topics of interest, promoting critical thinking, and monitoring students’ strengths and shortcomings, our students are better prepared to meet Math and English grade-level standards and approach the NY State Tests with confidence. 

*While one-on-one allows for more personalized tutoring, we also offer Common Core Tutoring for small groups.*

One-on-one tutoring is available for:  

  • Math
  • ELA – Reading Comprehension (includes Vocabulary)
  • ELA – Writing Skills (includes Spelling/Grammar)
  • Grade 4 Science

Tutoring frequency:

For most students, we recommend a minimum of 2 hours of Common Core tutoring each week. This establishes a positive and productive routine. It gives tutors and students the time to work through specific individual challenges and achieve Common Core benchmarks, while keeping up with ongoing class curriculum.

 

Common Core Tutoring Prices

$35/hrBasic Plan

  • You are billed after each session. We accept credit, debit, and checks.
  • Individualized lesson plans to fit your child’s needs.
  • Worksheets and lesson materials are provided free of charge.
  • Includes access to interactive learning websites.

$65 for 2 hrsPackage Deal

  • Pay once via online invoicing. Credit, debit, and checks accepted.
  • Only $32.50/hr. You save $5!
  • Individualized lesson plans to fit your child’s needs.
  • Worksheets and lesson materials are provided free of charge.
  • Includes access to interactive learning websites.

$130 for 4 hrsPackage Deal

  • Pay once via online invoicing. Credit, debit, and checks accepted.
  • Only $32.50/hr. You save $10! 
  • Individualized lesson plans to fit your child’s needs.
  • Worksheets and lesson materials are provided free of charge.
  • Includes access to interactive learning websites.

$190 for 6 hrsMost Popular

  • Pay once via online invoicing. Credit, debit, and checks accepted.
  • Only $31.67/hr. You save $20!
  • Individualized lesson plans to fit your child’s needs.
  • Worksheets and lesson materials are provided free of charge.
  • Includes access to interactive learning websites