• Call : 347-855-6717

No More Cramming For Standardized Tests 

For better or worse, students must be tested to show what they know. The yearly New York State Tests, given each Spring to students in grades 3 through 8, are often seen as the biggest of the tests students face throughout the year. While one of the best ways to prepare for the NY State Tests is to develop Common Core skills throughout the year, we know some extra work is needed when the pressure is on.

We’ll Teach Your Child Key Test-Taking Strategies

Our team introduces test materials to students, analyzes the challenges a student is facing, and designs lesson plans for tutoring that will address the specific areas that need work.

highlighterIn addition to practicing test material, our tutors review key test-taking skills and strategies, such as:

  • Interpreting test questions
  • Pacing on a timed test
  • Tackling challenging multiple choice questions
  • Constructing written responses
  • Good habits (and resources) for independent practice 

*While one-on-one allows for more personalized tutoring, we also offer Test Prep services for small groups.*

We can help your grade 3-8 student prepare for the:

  • NYS English Language Arts Exam
  • NYS Math Exam
  • Grade 4 Science Exam
  • Specialized High Schools Admissions Test (SHSAT)

High School Test Prep is available for the:

  • SAT
  • NY Regents exams

Adult Test Prep is available for the:

  • ASVAB test
  • Civil Servant exams

Tutoring Frequency:

Test Prep students should receive a minimum of 2 hours of tutoring each week. Since Test Prep takes place over the course of 10 weeks or less, this minimum ensures that each student gets enough content review, skills development, and assessment practice to shine their brightest.

 

Test Prep Pricing

$35/hrBasic Plan

  • Payment due after each session. Credit, debit, and checks accepted.
  • Individualized lesson plans to fit your child’s needs.
  • Worksheets and lesson materials are provided free of charge.
  • Includes access to interactive learning websites.

$65 for 2 hrsPackage Deal

  • Pay once via online invoicing. Credit, debit, and checks accepted.
  • Only $32.50/hr. You save $5!
  • Individualized lesson plans to fit your child’s needs.
  • Worksheets and lesson materials are provided free of charge.
  • Includes access to interactive learning websites.

$130 for 4 hrsPackage Deal

  • Pay once via online invoicing. Credit, debit, and checks accepted.
  • Only $32.50/hr. You save $10! 
  • Individualized lesson plans to fit your child’s needs.
  • Worksheets and lesson materials are provided free of charge.
  • Includes access to interactive learning websites.

$190 for 6 hrsMost Popular

  • Pay once via online invoicing. Credit, debit, and checks accepted.
  • Only $31.67/hr. You save $20!
  • Individualized lesson plans to fit your child’s needs.
  • Worksheets and lesson materials are provided free of charge.
  • Includes access to interactive learning websites